Dzisiaj, 14 listopada 2023 roku odszedł na wieczną służbę nasz kolega generał brygadier w st. spocz. Zbyszek Meres, w latach 1997–2002 komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, Senator RP VII i VIII kadencji, członek Klubu Generałów Państwowej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej.
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
Z wielkim żalem przyjęliśmy tę niespodziewaną i bardzo smutną wiadomość. Odszedł od nas Wielki Człowiek, Wspaniały Kolega i Wielki Społecznik.
Generale Zbyszku! Drogi Przyjacielu! – będzie nam Ciebie bardzo brakowało!
Żonie Annie wraz z córkami Anną i Martą oraz całej pozostającej w smutku rodzinie składamy szczere kondolencje.
Członkowie Klubu Generałów Państwowej Straży Pożarnej.
———————–
Zbigniew Meres urodził się 18 stycznia 1952 r. w Dąbrowie Górniczej. W 1971 r. rozpoczął studia w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie. Był słuchaczem pierwszego turnusu. Po ukończeniu studiów rozpoczął służbę pożarniczą w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Chorzowie. Po przeniesieniu do Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Katowicach, a następnie Komendy Rejonowej Straży Pożarnych w Dąbrowie Górniczej, zajmował się działalnością prewencyjną. Po dwóch latach został ponownie skierowany do Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Katowicach, obejmując stanowisko kierownika służby prewencji. Wysokie kwalifikacje zawodowe pozwoliły mu uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a swoją wiedzę i doświadczenia w pełni wykorzystywał na kolejnych stanowiskach – kierownika służby operacyjnej, a następnie zastępcy komendanta i komendanta wojewódzkiego straży pożarnych w Katowicach.
W 1992 r., po utworzeniu Państwowej Straży Pożarnej, ponownie powierzono mu funkcję komendanta wojewódzkiego w Katowicach. Brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych podczas groźnych pożarów lasów: najpierw w Olkuszu (1000 ha), a w 1992 r. podczas największego wtedy w Europie pożaru w Kuźni Raciborskiej (10 600 ha). W Kuźni Raciborskiej początkowo kierował działaniami, a następnie, do końca akcji, był szefem sztabu. Dowodził także siłami wojewódzkiego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r. na Górnym Śląsku. 25 sierpnia 1997 r. w uznaniu osiągnięć w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności został awansowany przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego na stopień nadbrygadiera.
W tym samym roku został powołany na stanowisko komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, a w 2000 roku został jednocześnie szefem Obrony Cywilnej Kraju. Po raz pierwszy, łącząc obie te funkcje, był odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z ochroną przeciwpożarową i obroną cywilną, a także zarządzaniem kryzysowym w państwie. Pełniąc funkcję komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej sprawował również funkcję dziekana Klubu Generalskiego PSP.
4 maja 2000 r. z rąk prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymał nominację na stopień generała brygadiera. W tym okresie pracował nad rozwijaniem i doskonaleniem działań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, przygotowywał i wdrażał reformę administracji publicznej w Państwowej Straży Pożarnej, a także koordynował prace nad projektowanymi rozwiązaniami w dziedzinie zarządzania kryzysowego.
Śp. gen. brygadier Zbigniew Meres jest twórcą Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności. Kierował wieloma trudnymi akcjami ratowniczymi, dowodził m.in. siłami krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego podczas powodzi w 2001 r. W najbardziej dramatycznym dla Sandomierza momencie przejął bezpośrednie kierowanie akcją ratowniczą. Miasto zostało uratowane przed wodą, a jego mieszkańcy przed utratą mienia i życia.
W dowód uznania otrzymał od władz miejskich tytuł Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza. Był również honorowym obywatelem swojego rodzinnego miasta – Dąbrowy Górniczej, gminy Ochotnica Dolna w Małopolsce, a także członkiem honorowym wielu ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Wysoko ceniony za umiejętności dowódcze i profesjonalizm, dążył zawsze do umacniania prestiżu polskiego pożarnictwa w kraju i za granicą.
Za wybitne osiągnięcia w służbie został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, Laską Skautowską ZHP ,,Niezawodnemu Przyjacielowi” wręczoną przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Aleksandra Kwaśniewskiego i naczelnika ZHP. To ostatnie wyróżnienie jest wyrazem największego uznania Związku Harcerstwa Polskiego dla osób, które nie są członkami ZHP. Pierwszym laureatem tej nagrody był w 1997 r. Jan Paweł II.
Po przejściu 30 maja 2002 r. w stan spoczynku został dyrektorem Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego w MSWiA. Od 2003 r. do 2007 r. pełnił funkcję wiceprezydenta miasta w Piekarach Śląskich. W 2007 r. był dyrektorem generalnym Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. W listopadzie 2007 r., z woli blisko 100 tysięcy wyborców w dwumandatowym okręgu (Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Jaworzno, Będzin i powiat będziński, Zawiercie i powiat zawierciański) zdobył mandat senatorski. W wyborach parlamentarnych w październiku 2011 r. dzięki zaufaniu mieszkańców Zagłębia i ziemi zawierciańskiej ponownie został senatorem.
Od początku swojej kariery parlamentarnej był przewodniczącym Senackiego Zespołu Strażaków. W Senacie VII kadencji był członkiem Rady Służby Cywilnej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprzewodniczącym Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
W Senacie VIII kadencji – członkiem Krajowej Rady Prokuratury, wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Unii Europejskiej, a także członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
Gen. brygadier Zbigniew Meres był długoletnim członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Na XI Krajowym Zjeździe Związku powierzono mu ponownie funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego ZOSP RP. Był prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP na Śląsku.
Był także współzałożycielem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się ze studentami Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Politechniki Śląskiej.