W dniu 21 lipca 2017 r. w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. brygadiera Feliksa Deli pierwszego komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. W ostatnim pożegnaniu Generała uczestniczyła rodzina, przyjaciele, strażacy, druhowie ochotniczych straży pożarnych, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych.
Licznie stawili się członkowie Klubu Generalskiego Państwowej Straży Pożarnej , na czele z jego dziekanem gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem. Byli przedstawiciele Komendy Głównej i komend wojewódzkich PSP. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyły też delegacje zagraniczne. Licznie stawili się też koledzy z „roku” – IX Turnusu Szkoły Oficerskiej w Warszawie.
Uroczystości pogrzebowe, które rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Św. Floriana w Krakowie, koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz oraz licznie zgromadzeni kapłani, w tym były krajowy kapelan strażaków ks. st. bryg. Jerzy Kołodziejczak i ks. mł. bryg. Władysław Kulig – kapelan małopolski.
Uroczystość rozpoczęła się od odczytania bogatej noty biograficznej zmarłego Generała. Następnie modlitwa i smutna celebra pożegnalna. Piękną homilię pożegnalną wygłosił ks. Władysław Kulig – przyjaciel zmarłego. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe, orkiestra dęta i delegacje wypełniły wnętrze i dziedziniec kościoła. Po mszy kondukt żałobny, w strugach ulewnego deszczu, odprowadził Generała na miejsce spoczynku w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Trumna z ciałem została przewieziona ulicami miasta na drabinie pożarniczej w asyście kompanii honorowych ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, kompanii OSP Czarny Dunajec oraz bardzo licznych pocztów sztandarowych.
Trzydziestu Członków Klubu oddało hołd Generałowi poprzez wartę przy trumnie i asystowanie w drodze na cmentarz rakowiecki przy drabinie z trumną.
W imieniu Klubu Generalskiego zmarłego Generała pożegnał Dziekan Klubu gen. Wiesław Leśniakiewicz, który przypomniał wspólny czas tworzenia naszej nowej formacji, wdrażania nowych rozwiązań zawartych w ustawach o Państwowej Straży Pożarnej i o ochronie przeciwpożarowej oraz tworzenia krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego.
Zmarłego Generał pożegnali również nadbryg. Marek Jasiński – z-ca komendanta głównego PSP oraz Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego Związku OSP RP.
Generał brygadier Feliks Dela przez wiele lat swojej zawodowej kariery związany był z Krakowską Szkołą Pożarniczą. W 1968 roku objął stanowisko wykładowcy, a w roku 1984 został mianowany na stanowisko Komendanta Szkoły Chorążych Pożarnictwa w Krakowie doprowadzając do jej unowocześnienia, wzbogacenia w wyposażenie techniczne, dydaktyczne i sprzętowe. Dzięki niezwykłemu uporowi oraz fachowości stworzył i zrealizował w 1992 r. wizję nowoczesnej krakowskiej Szkoły Pożarniczej, która zyskała nowe obiekty, poligon, młodą, ambitną kadrę, a w efekcie wzrost poziomu nauczania i praktycznych umiejętności absolwentów
W styczniu 1971 r. został zastępcą komendanta miejskiego straży pożarnych w Bytomiu. W 1976 r. został powołany na stanowisko komendanta rejonowego straży pożarnych. W 1978 r. ukończył studia inżynierskie w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Dodatkowo studiował organizację i zarządzanie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W tamtym czasie brał udział w wielu seminariach i konferencjach organizowanych w Polsce i za granicą.
W 1991 r. minister spraw wewnętrznych powierzył mu misję tworzenia prawnych i organizacyjnych podstaw nowoczesnej zawodowej formacji ratowniczej. Po jej wypełnieniu został pierwszym komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, stając na czele sił ratowniczych biorących udział w wielkich i skomplikowanych akcjach ratowniczo-gaśniczych takich jak: pożar lasów w Kuźni Raciborskiej (1992), wybuch gazu w budynku mieszkalnym w Gdańsku (1994), działania ratownicze podczas powodzi „tysiąclecia” w Polsce (1997)”.
W listopadzie 1992 r. awansowany na stopień nadbrygadiera. Pięć lat później uzyskał stopień generała brygadiera. Był głównym architektem gruntownych przemian w systemie ochrony przeciwpożarowej, twórcą nowoczesnych służb ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz autorem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do zwalczania różnego rodzaju zagrożeń dla ludzkiego życia i mienia oraz środowiska naturalnego. Jako szef Obrony Cywilnej Kraju w latach 1997-1998, zapoczątkował wdrażanie nowoczesnego systemu bezpieczeństwa cywilnego państwa.
Przeszedł w stan spoczynku w 1998 r. W 2000 r. przygotował koncepcję współczesnego systemu szkolenia ochotniczych straży pożarnych i nowoczesnej społecznej formacji ratowniczej. W 2001 r. minister spraw wewnętrznych i administracji zaproponował mu stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Powszechnego MSWiA. Był inicjatorem i autorem wielu aktów wykonawczych do ustaw w zakresie prawa kryzysowego i ratownictwa.
W lipcu 2002 r. został dyrektorem Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i szefem zespołu koncepcyjnego do opracowania ustaw o krajowym systemie ratowniczym, obronie cywilnej i służbach ratowniczych, pełniąc jednocześnie funkcję doradcy sekretarza stanu w MSWiA do spraw bezpieczeństwa powszechnego państwa.
Generał Feliks Dela, za swoje oddanie służbie uhonorowany został licznymi odznaczeniami, spośród których można wymienić m. in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a także wieloma odznaczeniami korporacyjnymi, w tym Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego oraz Złotym Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego.