8 maja 2010 roku w Kielcach odbyły się Ogólnopolskie Obchody Dnia Strażaka. Do wyboru miasta Kielce na gospodarza najważniejszej strażackiej uroczystości przyczyniły się trzy istotne wydarzenia, a mianowicie:
– jubileusz 60-lecia powstania w Kielcach państwowych organów ochrony przeciwpożarowej szczebla wojewódzkiego,
– nadanie KW PSP w Kielcach nowego sztandaru ufundowanego przez lokalną społeczność,
– oficjalne oddanie do użytkowania nowej strażnicy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3.
Przed uroczystym apelem na placu Jana Pawła II w Kielcach, nastąpił oczekiwany przez strażaków akt oficjalnego oddania do użytkowania strażnicy JRG 3 przy ulicy Grunwaldzkiej. Uroczystość odbyła się na placu jednostki. Po przywitaniu zgromadzonych gości przez Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Zbigniewa Muszczaka, Komendant Miejski PSP w Kielcach st. bryg. Zdzisław Kuźdub przedstawił rys historyczny jednostki, a także genezę nowej strażnicy i jej parametry funkcjonalno-użytkowe. Po jego wystąpieniu krajowy kapelan strażaków ks. mł. bryg. Krzysztof Jackowski oraz kapelan świętokrzyskich strażaków ks. Marek Mrugała odmówili wspólnie modlitwę i poświęcili nowy obiekt. Przed otwarciem strażnicy podsekretarz stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski zwracając się do zgromadzonych, podkreślił rolę, jaką dla strażaków pełni nowoczesna strażnica, natomiast Komendant Główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego obiektu. Szczególne słowa uznania skierował do władz województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce. Otwarcie strażnicy odbyło się „po strażacku” przecięciem wstęgi za pomocą toporka. Uroczystość przy JRG nr 3 zakończyło wspólne zwiedzanie nowego obiektu i dokonanie wpisu do księgi pamiątkowej.
Główną część Ogólnopolskich Obchodów Dnia Strażaka poprzedziła msza święta w intencji strażaków koncelebrowana w bazylice katedralnej przez ordynariusza diecezji kieleckiej ks. biskupa Kazimierza Ryczana. Wzięli w niej udział m.in.: Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemar Pawlak, Wojewoda Święto-krzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Podsekretarz Stanu w MSWiA Zbigniew Sosnowski, parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej oraz członkowie Poselskiego i Senackiego Zespołu Strażaków na czele z poseł Krystyną Skowrońską i senatorem gen. brygadierem w st. spocz. Zbigniewem Meresem, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, Starosta Kielecki Zenon Janus, Komendant Główny PSP nadbryg. Wiesław Leśniakiewicz wraz z zastępcami nadbryg. Markiem Kowalskim, nadbryg. Januszem Skulichem, i st. bryg. Piotrem Kwiatkowskim, generałowie Klubu Generalskiego PSP, Prezes ZOW ZOSP RP w Kielcach dh Mirosław Pawlak, a także przedstawiciele władz samorządowych, służb współpracujących na co dzień z PSP, Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, funkcjonariusze PSP oraz druhowie z jednostek OSP.
Po mszy świętej strażacy i zaproszeni goście udali się na plac Jana Pawła II. Odbyła się tu główna część Ogólnopolskich Obchodów Dnia Strażaka. Doniosłą jej częścią było wręczenie przez Zbigniewa Sosnowskiego Świętokrzyskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP sztandaru ufundowanego dla KW PSP w Kielcach przez społeczeństwo i środowisko pożarnicze kielecczyzny. Sztandar ten, w imieniu ZOW ZOSP RP udekorował złotym medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wicepremier Waldemar Pawlak. W dalszej części uroczystego apelu wręczono akty nadania wyższych stopni służbowych oraz medale i odznaczenia. Na stopień starszego brygadiera awansowano 36 funkcjonariuszy, na stopień brygadiera – 95, młodszego brygadiera – 227, starszego kapitana 175, kapitana – 301, młodszego kapitana 146, aspiranta sztabowego – 193, starszego aspiranta 330 i 380 na stopień aspiranta. Postanowieniem Prezydenta RP o nadaniu odznaczeń, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za zasługi w ratowaniu życia ludzkiego Krzyżem Zasługi „Za Dzielność” odznaczonych zostało czterech strażaków: ogn. Andrzej Hołownia, sekc. Marek Malewski, st. asp. Dariusz Niedziela oraz st. str. Krzysztof Wróbel. Wśród osób, które otrzymały Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego, byli m.in. Krystyna Skowrońska, nadbryg. w st. spocz. Seweryn Dyja, nadbryg. w st. spocz. Ryszard Grosset, st. bryg. Zbigniew Muszczak oraz bryg. w st. spocz. Wiesław Woszczyna. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Komendanta Głównego PSP za działalność, która w szczególny sposób przyczyniła się do rozwoju i umocnienia ochrony przeciwpożarowej odznaczył złotą odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” 71 funkcjonariuszy i osób cywilnych, odznaką srebrną – 353 osoby, a brązową 1182. W uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania ZOSP RP wręczone zostały również Złote Znaki Związku, za wzorowe wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej – medale „Za Długoletnią Służbę”, za wybitne zasługi dla ochrony przeciwpożarowej – Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza oraz medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa. Główną część uroczystości zakończyła defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych.
Organizatorzy Ogólnopolskich Obchodów Dnia Strażaka przygotowali w parku miejskim również liczne atrakcje dla kielczan i gości przybyłych do Kielc. Na stoiskach wystawionych przez starostwa powiatowe prezentowano niezwykłe walory turystyczne Kielc i całego regionu świętokrzyskiego. Przygotowano również wystawę sprzętu strażackiego, spośród którego szczególnym zainteresowaniem cieszyły się samochody pożarnicze specjalne – podnośniki oraz drabiny mechaniczne, a także zabytkowy samochód marki Federal Six model A6 z 1929 roku sprowadzony z Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
Swoje umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego oraz ratownictwa wysokościowego prezentowali kieleccy strażacy, a ratownicy PCK prowadzili naukę udzielania pierwszej pomocy. Dla osób zainteresowanych ratownictwem specjalistycznym przygotowano również wystawę fotograficzną, przedstawiającą działania Polskiej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej na terenach objętych skutkami trzęsienia ziemi, które w styczniu bieżącego roku nawiedziło Haiti. Jedną z atrakcji była wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci w ramach tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda”.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko wystawione przez Pocztę Polską. Można tu było nabyć serię czterech kart pocztowych wydanych specjalnie z okazji tegorocznych obchodów strażackiego święta. Funkcjonowała tez przygotowana przez Centrum Poczty Oddział Rejonowy w Kielcach oraz KW PSP w Kielcach „Poczta Strażacka”, za pośrednictwem której specjalne przesyłki filatelistyczne zostały przewiezione (strażackim wozem) do Urzędu Pocztowego Kielce 1. W programie imprez towarzyszących Ogólnopolskim Obchodom Dnia Strażaka nie mogło zabraknąć koncertu orkiestr dętych. Toteż na scenie muszli koncertowej w parku miejskim zaprezentowały się strażackie orkiestry OSP; z Krasocina, Dzierążni, Skalbmierza, Bodzentyna i Daleszyc. W pięknych układach taneczno-marszowych wystąpiły mażoretki OSP z Krasocina – za co zostały nagrodzone rzęsistymi brawami. Uczestnikom festynu atrakcyjne spędzanie czasu umilały występy wokalistów i instrumentalistów z Ośrodka Kultury „Ziemowit” i Ośrodka Kultury „Białogon” (filia Domu Kultury „Zameczek”), a także występy artystyczne przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Na festyn do parku miejskiego przybyło kilka tysięcy osób. Nie było końca podziękowań i słów uznania, jakie płynęły pod adresem strażaków za organizację i przebieg festynu. Jednak, najlepszą zapłatą dla wszystkich była radość dzieci, które obdarowane podarunkami za udział w konkursach i zabawach z ogromnym zainteresowaniem pytały – „…czy jutro też będzie Dzień Strażaka”.